Menüü

Uudised

30/06/2011 00:00  Rakveres avati näitus perekonnaseisudokumentidest.
Esmaspäeval, 20. juunil 2011 kell 10 avati Rakvere Näitustemajas, aadressil Rakvere, Tallinna tn 3, Lääne-Viru Maavalitsuse ja SA Virumaa Muuseumid koostöös näitus „Üleskirjutamise lugu ehk 85 aastat perekonnaseisudokumente Eestis“.

1. juulil 1926 hakati Eesti Vabariigis perekonnasündmusi dokumenteerima täiesti uuel viisil. Varem registreeriti sünnid-surmad ja abielud kirikute ja koguduste vaimulike juures, kuid puudusid ühtsed reeglid, kuigi peeti meetrikaraamatuid.

85 aastat tagasi sekkuski noore riigi seaduseandja nii tähtsa valdkonna töökorraldusse, nagu seda on oma territooriumil toimuvate perekonnasündmuste ja muudatuste kirjapanemine. Määrati kindlaks ametkonnad, kellel oli õigus sündmusi registreerida, samuti kogutavate andmete koosseis ning dokumentide vormid. Nüüdsest oli võimalik abielu, lapse sünd või kellegi surm registreerida kas perekonnaseisuametniku ülesannetes oleva vaimuliku või valla/linnaametniku juures. Et dokumendid kindlasti säiliksid, koostati nad kahes võrdses eksemplaris ning hoiti kahes erinevas arhiivis: kohapeal ja siseministeeriumis. 1941. aastast läks perekonnasündmuste registreerimine ainult riigiametite kätte.

85 aasta jooksul on muutunud asutuste nimed, maakonnast said vahepeal rajoonid ja siis jälle maakonnad. 80ndatel sündinud noored pole sageli kuulnudki nimetust „külanõukogu“, kuigi paljude ametlik sünnikoht just sellist sõna sisaldab. Läbi nende aastate on sündi ja surma saanud alati registreerida elukohajärgses omavalitsuses, abielude sõlmimise võimalus kohapealses vallamajas või Küla Täitevkomitees lõpetati ära 1957. aastaks.

Näitus annab väikese ülevaate, millised olid 85 aastat tagasi koostatud dokumendid, kuidas muutusid koos ajaga aktivormid ja isegi paber. Eksponeeritud on ka Perekonnaregistri raamat koos perekonnaseisuametniku lisatoimetustega. Kuna perekonnasündmuste registreerimine on alati toimunud kindlate reeglite (seaduse) järgi, siis saab näitusel jälgida, milliseid isikuandmeid riik inimese kohta erinevatel aegadel kogus, kuidas see kirja pandi ning milliseid tunnistusi välja anti. Näitusel võib jälgida perioode, mille algul toimusid suuremad muudatused perekonnaseaduses: 1926-1940; 1941-1950; 1951-1971; 1972-2010.

Mihkel Mutt on oma essees "Eestlusest" öelnud järgmist: "Mida üldse tähendab olla üles kirjutatud? Mingis suhtes tähendab see sama, mis olemas olla. Millest jääb jälg, see on olnud, millest ei jää, seda poleks nagu olnudki. Millegi jäädvustamine, nii et seda saab mäletada, on vähemalt niisama tähtis, kui millegi toimumine. Too, kelle kohta kõik kirjas, on mingil viisil rohkem olemas kui too, kelle kohta pole. Temal on rohkem tulevikulootust." 

Näitus on avatud kuni 19.august 2011 Rakvere Näitusemajas aadressil Tallinna tn 3 T - R 10 - 17 ja L 10 - 15.

Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar